ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամները հունիսի 19-ին հանդիպել են Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամների հետ։
Բարեկամական խմբի ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, ողջունելով ֆրանսիացի գործընկերներին խորհրդարանում, նշել է, որ հայ-ֆրանսիական հարաբերություններն առանձնահատուկ են. Ֆրանսիան Հայաստանի համար ամենահարազատ երկրներից մեկն է: Ըստ Արմեն Ռուստամյանի` բարեկամական խմբերը մեծ դերակատարություն ունեն հայ-ֆրանսիական դարերից եկող պատմական կապերն առավել զարգացնելու, դրանք կոնկրետ գործերով հարստացնելու գործում: Այս համատեքստում պատգամավորն արժեւորել է ֆրանսիական պատվիրակության այցը կառավարման խորհրդարանական համակարգի անցած եւ փոփոխությունների ուղին բռնած Հայաստան:
Արմեն Ռուստամյանը կարեւորել է Ֆրանսիական պառլամենտարիզմի եւ ժողովրդավարության մեծ փորձի ուսումնասիրությունն ու ներդնումը մեր երկրում:
«Հայ-ֆրանսիական բարեկամությունը գերակա արժեքներից է մեզ համար՝ անկախ կուսակցական պատկանելիությունից»,-ասել է բարեկամական խմբի ղեկավարը։ Նրա խոսքով` կա մեծ ներուժ ներդրումներ կատարելու եւ տնտեսական հարաբերություններն առավել զարգացնելու համար, ինչին պետք է նպաստեն նաեւ խորհրդարանական  բարեկամական խմբերը:
Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Ժակ Մարիլոսյանը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, կարեւորել է  տնտեսական փոխգործակցության խթանումը: Ըստ նրա` ֆրանսիական կողմը պատրաստ է աջակցելու հատկապես երիտասարդ ֆրանսիացի գործարարներին` ներդրումներ կատարել Հայաստանում:
Ֆրանսիացի խորհրդարանականը պատրաստակամություն է հայտնել աջակցելու նաեւ  Հայաստանում ժողովրդավարության հետագա ամրապնդմանը։
Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ Դանիել Կազարյանը նշել է, որ Հայաստանում տեղի ունեցող փոփոխությունները դրական արձագանք են գտել միջազգային հանրության շրջանում: Նրա խոսքով` քաղաքական ու տնտեսական նոր իրավիճակը նոր ներդրումների հնարավորություն է բացում Հայաստանի համար։
«Ներկայում եւ ապագայում մենք կլինենք Հայաստանի աջակիցն այս հարցում»,-հավաստիացրել է ֆրանսիացի պատգամավորը:
Հայաստան-Ֆրանսիա բարեկամական խմբի անդամներն իրենց խոսքում կարեւորել են երկկողմ խորհրդարանական փոխգործակցությունը: Ընդգծվել է հայ-ֆրանսիական կապերի հետագա խորացումը տարբեր ոլորտներում, հատկապես` տնտեսության բնագավառում:

19 июня   группа дружбы Армения – Франция встретилась с членами группы дружбы Франция – Армения французского парламента.
Руководитель группы дружбы А.Рустамян, приветствуя французских партнеров в НС, отметил, что армяно-французские отношения особые: Франция для Армении одна из самых близких стран. По Рустамяну, группы дружбы играют огромную роль для всестороннего развития и конкретизации исторических армяно-французских вековых связей. В этом русле депутат высоко оценил визит французской делегации в Армению, перешедшую к парламентской системе правления.
А.Рустамян подчеркнул важность изучения и внедрения в Армении весомого опыта французского парламентаризма и демократии.
“Армяно-французская дружба – одна из приоритетных ценностей для нас, независимо от партийной принадлежности”, - заметил руководитель группы дружбы. По его словам, есть существенный потенциал для внедрения инвестиций и еще большего развития экономических отношений, чему должны способствовать также парламентские группы дружбы.
Председатель группы дружбы Франция – Армения Ж.Малиносян, поблагодарив за теплый прием, подчеркнул важность упрочения экономического взаимодействия. По его словам, французская сторона готова содействовать молодым французским бизнесменам в привлечении в Армению инвестиций.
Французские парламентарии выразили готовность способствовать также дальнейшему укреплению демократии в Армении.
Член группы дружбы Франция – Армения Д.Казарян отметил, что происходящие в Армении перемены нашли позитивный отклик в международном сообществе. По его словам, новая политическая и экономическая ситуация открывает возможности для привлечения в Армению новых инвестиций.
“И ныне, и впредь мы будем поддерживать Армению в данном вопросе”, - заверил французский парламентарий.
Члены группы дружбы Армения – Франция подчеркнули важность двустороннего парламентского сотрудничества, дальнейшего углубления армяно-французских связей в различных сферах, особенно в экономике.